شرکت کولاک شرق در سال 1369 با هدف تولید انواع نوشابه های گازدار و تولید بطری هایPET در اندازه های مختلف و گاز CO2 خوراکی با دو خط تولید در 23 کیلو متری شهر تبریز و در دامنه زیبای کوه های سهند افتتاح گردید. این شرکت از ابتدای فعالیت خود به دلیل بهره گیری از آب های زلال منطقه که از دامنه کوه های سهند سرچشمه می گیرد و با استفاده از بهترین عصاره های دنیا و مرغوب ترین مواد اولیه، توانسته است با عرضه نوشابه های با کیفیت و استاندارد، جایگاه خود را در سفره های ایرانیان تثبیت نموده و شادابی و نشاط را به هم میهنان هدیه نماید.

پس از واگذاری سهام شرکت در سال 1376 به شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان و با مدیریت این شرکت، فعالیت های جدی تری جهت افزایش ظرفیت تولید و نوع محصولات به عمل آمد، به طوریکه تعداد خطوط تولید به پنج خط افزایش یافته و آب معدنی و دوغ گازدار نیز به محصولات این شرکت افزوده شد و در آینده نیز شاهد محصولاتی جدید از این شرکت خواهیم بود.

شرکت کولاک شرق با تلاش مسئوولین و با سرمایه گذاری های مناسب جهت ارتقاء سطح علمی کارکنان و واحد تحقیق و توسعه، تعداد پروانه های اخذ شده از وزارت بهداشت و درمان را به 23 فقره در 6 طعم و 7 اندازه رسانده است، و از نظر کیفی توانسته جوایز بین المللی از کشورهای فرانسه و سوئیس را اخذ و به افتخارات خود اضافه نماید.

با بهره گیری از ماشین آلات تمام اتوماتیک و نیروی مجرب و مواد اولیه مرغوب و همچنین با بهره گیری از آب های زلال دامنه کوه های سهند، این شرکت توانسته است مشتریان بسیاری از کشور های مختلف به خود اختصاص دهد. به طوریکه بیش از 50 درصد از ظرفیت تولید به کشورهای عراق و حاشیه خلیج فارس و کانادا و آمریکا صادر می گردد. این شرکت در سال های 87 و 88 به عنوان صادر کننده نموده انتخاب گردیده است.